Ektoinas

ectoine plantes et ingredients
ectoine plantes et ingredients

Ektoinas – tai mažytės molekulės, gaunamos iš amino rūgščių (baltymų sudedamosios dalies), kurias gamina daugelis jūroje gyvenančių mikroorganizmų, sugebančių nepaprastai gerai prisitaikyti ir todėl vadinamų „ekstremofilais“. Tie mikroorganizmai geba išgyventi itin nepalankiomis sąlygomis: labai karštame ar labai šaltame vandenyje, rūgščiame ar labai druskingame vandenyje, pavyzdžiui, Negyvojoje jūroje, vandenynų gelmėse, kur labai didelis slėgis, ir pan. Juose yra tam tikrų bakterijų, kurių neseniai rasta ant Šiaurės Atlanto dugne nuskendusio „Titaniko“ nuolaužų! Pirmą kartą ektoinas aptiktas 1985 m.; vokiečių mokslininkas Erwin Galinski jį atrado bakterijose, kurios veisiasi Egipto šarminiuose ežeruose.

 

Ląstelių apsauga nuo išorinio poveikio

 

Kad galėtų prisitaikyti prie gyvenimo sąlygų ir save apsaugoti nuo dehidratacijos, druskos koncentracijos, karščio, ultravioletinių spindulių ar sausros, mikroorganizmai pagamina skirtingą kiekį ektoino – tai priklauso nuo aplinkos pobūdžio ir jos nepalankumo laipsnio. Ektoinas susijungia su vandeniu, subalansuoja skysčių kiekį ląstelėje ir palaiko ląstelės tūrį bei struktūrą. Toks apsauginis skydas visiškai nekenkia ląstelei: ektoinas suderinamas su ląstelės metabolizmu, nepažeidžia jos membranos ir netrukdo ląstelės, atlikti savo funkcijas. Todėl ir sakoma, kad jis yra suderinamas su tirpalais. Ektoinas labai padeda išgyventi tiems mikroorganizmams, kuriuos veikia ypač sunkios aplinkos sąlygos.

 

Dėl apsauginių savybių ektoinas laikomas itin naudinga medžiaga daugeliu aspektų. Šiuo metu jis naudojamas ne tik atliekant biologinius mokslinius tyrimus, bet ir farmacijos bei kosmetikos pramonėje. Tai – natūralus patentuotas ingredientas.

 

Zaccai G., Bagyan I., Combet J., Cuello G. J., Demé B., Fichou Y., Gallat F. X., Josa V. M., von Gronau S., Haertlein M., Martel A., Moulin M., Neumann M., Weik M. ir Oesterhelt D.: Neutronai ir ektoino poveikio vandeniui apibūdinimas: H jungtys ir aprūpinimas vandeniu tirpių baltymų aplinkoje bei ląstelės membranoje. Moksliniai pranešimai 2016 m., 6:31434.

Graf R., Anzali S., Buenger J., Pfluecker .F, Driller H.: Daugiafunkcinis ektoino, kaip natūralios ląstelių apsauginės priemonės, vaidmuo. Klinikiniai tyrimai dermatologijos srityje, 2008 m. 26(4), 326–333 p.

Galinski E. A., Pfeiffer H. P., Truper H. G.: 1,4,5,6-Tetrahidro-2-metil-4-pyrimidinekarboksinė rūgštis. Nauja amino rūgštis iš Ectothiorhodospira genties halofilinių fototropinių bakterijų. Eur J Biochem 1985 m.; 149(1):135-9.

„Bitop“ mokslinės informacijos leidinys: Ektoinas – natūrali molekulės apsauga nuo streso.

HUMER produktai

Gydomieji vaistiniai preparatai

2020-07-20T19:05:42+03:00

D’autres cookies sont utilisés pour vous offrir une meilleure expérience, vous pouvez accepter ou refuser leur dépôt.