Rutulinis eukaliptas (Eucalyptus globulus)
Botaninis pavadinimas: Eucalyptus globulus
Rutulinis eukaliptas, kuris dar vadinamas Tasmanijos pilkuoju eukaliptu arba pietiniu eukaliptu, yra amžinai žaliuojantis medis, kurio tėvynė – Australija. Šiandien jis sutinkamas ir Pietų Europoje, ypač Prancūzijos pietuose, Korsikos saloje ir kituose karštuose bei sausuose pasaulio regionuose. Rutulinį eukaliptą XVIII a. atrado pirmieji Australijos tyrinėtojai, o jį aprašė prancūzų botanikas Jacques Labillardière. Melburno botanikos sodo direktorius Ferdinand von Müller propagavo jo gydomąsias savybes, apie kurias žinojo aborigenai. Kadangi drėgmę eukaliptas sugeria iš žemės gilumos, o vabzdžius atbaido savo stipriu kvapu, Viduržemio jūros regiono šalyse rutulinis eukaliptas pirmiausia panaudotas valyti pelkynams, o vėliau pradėtas vertinti dėl jo išskirtinio aromato.
Lygūs, tiesūs, pilkos spalvos kamienai išauga maždaug iki trisdešimties metrų aukščio, o žievę meta ilgomis, minkštomis ir kvepiančiomis skiedromis. Ant jaunų medžių ir šakų išauga smailūs, ovalo formos, pilkšvai mėlyni lapai, kurie metams bėgant, išauga ilgyn (iki 30 m ilgio), nusvyra ir skleidžia stiprų aromatą. Jo dideli gelsvai balti žiedai gamina nektarą, kuris ypač traukia bites, o šios neša stipraus kvapo medų. Vaisiai – kieti, padengti rudai žalios spalvos žieve, prinokusiuose būna daugybė tamsių sėklų.
Gaivaus oro gurkšnis
Rutulinio eukalipto lapuose yra flavanoidų, taninų ir įvairių terpenų, įskaitant cineolį (arba eukaliptolį), skleidžiantį aitrų kamparo kvapą ir gaivų aromatą. Naudojamas maisto, chemijos ir kosmetikos pramonėje, dėl savo savybių taikomas kvėpavimo sistemoms gydyti. Iš rutulinio eukalipto lapų gaminamas sausas ekstraktas ir labai aromatingas blyškiai geltonas eterinis aliejus, kuris išgaunamas distiliacijos garais būdu. Tokio aliejaus sudėtyje turi būti daugiau kaip 70% eukaliptolio. Rutulinis eukaliptas nuramina gerklės skausmą, palieka malonų pojūtį gerklės gale ir ant balso stygų bei palengvina kvėpavimą.
Pierre M., Lis M.: Secrets des plantes Editions Artémis, 2007, p. 133.
Walker K., Green J.: Eucalyptus spp., kaip vaistinio preparato, raida XIX – XX a., Westminster universitetas, Karališkasis botanikos sodas, KEW.
Ghedira K., Goetz P., Le Jeune R.: Eucalyptus globulus Labill., Phytothérapie (Fitoterapija) (2008) 6: 197–200.
Lobstein A., Couic-Marinier F., Koziol N.: Huile essentielle d’Eucalyptus globulus – Actualités pharmaceutiques (Paskutinės farmacijos naujienos) Nr. 573, 2018 m. vasario mėn.
Bhowal M., Gopal M.: Eukaliptolis: saugumas ir farmakologinis apibūdinimas, RGUHS J Pharm Sci, 5 tomas, 4 laida, 2015 m. spalis – gruodis, 125–131 p.