Toux et Bronchite Kosulys

Pathologie Toux
Pathologie Toux

Jei jaučiate, kad esate prikimę, atgauti gerą savijautą ne visuomet būna lengva. Kosulys yra kasdienis, tačiau naudingas refleksas, kuris atlaisvina kvėpavimo takų dirgiklius ir gali būti požymis, kad žiemą  į jūsų kvėpavimo takus pateko infekcija, arba kad jums alergija. Kosulį reikėtų gydyti skirtingais būdais – priklausomai nuo to, ar jis saus, ar drėgnas, ar kimus.

 

Kosulys – kas tai?

 

Kosėjimas – tai toks veiksmas, kai staigiai ir triukšmingai iš plaučių iškvepiame orą. Tai – naudingas refleksas, padedantis įveikti kvėpavimo takų sudirginimą – kosėjant pašalinamos nepageidaujamos medžiagos, pavyzdžiui, dulkės ar skrepliai. Kosėti galima ir specialiai, kai norima pašalinti medžiagas, kurios trukdo kvėpuoti. Laikoma, kad kosulys yra produktyvus arba drėgnas, jei atsikosėjama skrepliais,  o visais kitais atvejais laikoma, kad kosulys yra sausas arba neproduktyvus.

 

Kodėl kosėju?

 

Kosulys paprastai atsiranda  dėl kvėpavimo takų uždegimo arba dėl paprastos infekcijos, kuri pasitaiko žiemos laikotarpiu (dėl slogos, bronchito, laringito, į gripą panašių simptomų ir pan.) arba tada, jei alergiškas žmogus susiduria su alergenais (pavyzdžiui, žiedadulkėmis ar dulkių erkutėmis), Kosulį gali sužadinti tarša, pavyzdžiui, dūmai ar išmetamosios dujos, dulkės arba cigarečių dūmai.

 

Taip pat yra daug kitų retesnių kosulio atvejų, pavyzdžiui, lėtinės ar sunkios plaučių ligos, rūgštinis refliuksas (rėmuo) arba širdies susirgimai. Tokių susirgimų šiame straipsnyje nenagrinėsime.

 

Kaip atpažinti sausą arba drėgną kosulį?

 

Kvėpavimo takų alergija, kurią dažnai sužadina dirgikliai, pavyzdžiui, cigarečių dūmai arba teršalai, paprastai sukelia sausą kosulį. Žiemą pasitaikančios kvėpavimo takų infekcijos  (gripas, sloga ar bronchitas) paprastai pirmiausia sukelia sausą kosulį, kuris po kelių dienų pereina į drėgną kosulį. Laringitas paprastai sukelia specifinį kimų, „lojantį“ kosulį.

 

Kas vyksta toliau?

 

Jei kosulį sukėlė virusinė infekcija, toks kosulys savaime praeis maždaug po dešimties dienų. Kai žmogus suserga ūmiu bronchitu, skrepliai iš pradžių būna bespalviai arba balti, tačiau gali tapti pūlingais (gelsvai pilkos spalvos). Tai nebūtinai reiškia antrinę bakterijų sukeltą infekciją. Sergant ūmiu bronchitu, susilpnėja ir sudirginamos bronchų sienelės, o po infekcijos kosulys gali tęstis 2–3 savaites. Dirgiklių arba alergenų sukeltas kosulys gali tęstis tol, kol žmogus sąveikaus su alergenais ar dirgikliais.

 

Kaip gydyti kosulį?

 

Jei kosulys yra dėl infekcijos, kuri sukėlė bronchitą, neatsparūs žmonės (pagyvenę, sergantys kitomis ligomis) ir bet kas, turintis kvėpavimo sutrikimu, pastebėję, kad skrepliuose atsirado kraujo,  jei karščiavimas nepraeina ilgiau kaip 3 dienas arba kosulys tęsiasi ilgiau kaip 3 savaites, turėtų kreiptis į gydytoją. Jei kosulį sukėlė dirgiklis arba alergenas, reikia padaryti viską, kad alergenai jus veiktų minimaliai.

 

Sausą kosulį galima palengvinti sirupu nuo kosulio arba raminamosiomis pastilėmis gerklei. Pasitarkite su vaistininku. Kita vertus, yra geriau neužkirsti kelio drėgnam kosuliui, nes jis padeda pašalinti skreplius, kurie antraip liktų plaučiuose ir sukeltų pakartotinės infekcijos riziką, Simptomus palengvinti galima ir toliais būdais:

✓ drėkinkite orą miegamajame, ant radiatoriaus pastatydami puodelius su vandeniu;

✓ gerkite daug skysčių, ypač karštų – tai padės atsikosėti;

✓ venkite rūkyti ir būti užterštoje aplinkoje;

✓ jei kosulys drėgnas, nesistenkite sulaikyti kosulio, Atsikosėję skrepliai, išspjaukite juos į servetėlę ir ją išmeskite;

✓ jei sausas kosulys trukdo miegoti, po galva padėkite dar vieną pagalvę.

 

CEP: Référentiel de Sémiologie Respiratoire (Kvėpavimo semiologijos vadovas) 2009.

SPILF: Prise en charge des affections des voies respiratoires basses chez l’adulte immunocompétent. (Žmonių, turinčių imunitetą, apatinių kvėpavimo takų susirgimai). 15e conférence de consensus en thérapeutique anti-infectieuse (15-oji konsensuso konferencija infekcijų gydymo klausimais), 2006 m. kovo mėn.

Prancūzijos sveikatos draudimo ir socialinio draudimo interneto svetainė Ameli, La bronchite aiguë (Ūmus bronchitas) https://www.ameli.fr/assure/sante/themes/bronchite-aigue.

HAS: Traitement de la toux et de l’expectoration dans les bronchites, 3e vague de réévaluation des médicaments, 2006. (Kosulio ir skrepliavimo gydymas sergant bronchitu, 3-asis pakartotinio vaistų vertinimo etapas)

Léophonte P., Olivier C.: DCEM27 modulis, 86 dalis: Infections broncho-pulmonaires du nourrisson, de l’enfant et de l’adulte (Kūdikių bronchų ir plaučių infekcijos vaikystėje ir brandžiame amžiuje), Tulūzos medicinos fakultetas.

HUMER produktai

HUMER produktai atsikosėjimui palengvinti

2020-07-20T19:08:46+03:00

D’autres cookies sont utilisés pour vous offrir une meilleure expérience, vous pouvez accepter ou refuser leur dépôt.