Bronchitas
Ūmus bronchitas – tai bronchų sienelių uždegimas, kurį paprastai sukelia virusas, dažnai – slogos. Bronchitas yra labai paplitęs susirgimas, sukeliantis kosulį ir skausmą krūtinėje. Prancūzijoje kasmet bronchitu suserga 10 mln. žmonių, daugiausia – rudenį ir žiemą.
Kas sukelia bronchitą?
Ūmų bronchitą paprastai sukelia infekcija. Dėl infekcijos atsiranda bronchų uždegimas. Bronchai patinsta ir pradeda gaminti gleives, kurios sužadina kosėjimo refleksą. Ūmų bronchitą gali sukelti įvairūs virusai, įskaitant žmogaus kvėpavimo takų sincitinį virusą (RSV), paragripo virusą, adenovirusą ir rinovirusą. Patekę į kvėpavimo sistemą, minėti virusai lengvai plinta:
✓per tiesioginį kontaktą (bučiuojantis);
✓šalia esančiam asmeniui kosint ar čiaudint;
✓per netiesioginį kontaktą (nosimi palietus užkrėstą paviršių).
Retais atvejais ūmų bronchitą sukelia bakterijos. Bronchitas gali kilti ir įkvėpus dirgiklių, pavyzdžiui, chemikalų, dūmų, cigarečių dūmų ar pramoninių teršalų.
Kokie yra ūmaus bronchito simptomai?
Susirgus ūmiu bronchitu, atsiranda:
✓ kosulys, kuris iš pradžių būna sausas, o vėliau drėgnas (atsikosėjama skrepliais);
✓ skausmas ir degimo jausmas krūtinėje;
✓ karščiavimas (iki 38,5° C);
✓ nuovargis;
✓ galvos skausmas;
✓ gerklės skausmas.
Kas vyksta toliau?
Ūmus bronchitas savaime praeina maždaug per dešimt dienų. Tačiau retais atvejais gali atsirasti antrinis bakterijų sukeltas uždegimas, dėl ko karštis tęsiasi ilgiau kaip 3 dienas. Kai žmogus suserga ūmiu bronchitu, skrepliai iš pradžių būna bespalviai arba balti, tačiau gali tapti pūlingais (gelsvai pilkos spalvos). Tai nebūtinai reiškia antrinę bakterijų sukeltą infekciją. Sergant ūmiu bronchitu, susilpnėja ir sudirginamos bronchų sienelės, o po infekcijos kosulys gali tęstis 2–3 savaites.
Jei sloga ir atsikosėjimas skrepliais kasmet tęsiasi ilgiau kaip tris mėnesius, tai reiškia, kad sergate lėtiniu bronchitu. Lėtinis bronchitas dažniausiai pasireiškia rūkaliams.
Kaip gydyti ūmų bronchitą?
Neatsparūs žmonės (pagyvenę, sergantys kitomis ligomis) ir bet kas, turintis kvėpavimo sutrikimu, pastebėję, kad skrepliuose atsirado kraujo, jei karščiavimas nepraeina ilgiau kaip 3 dienas arba kosulys tęsiasi ilgiau kaip 3 savaites, turėtų kreiptis į gydytoją.
Gydant ūmų bronchitą, siekiama palengvinti simptomus, todėl skiriami vaistai, mažinantys skausmą krūtinėje ir karščiavimą ir sirupas nuo kosulio esant sausam kosuliui, be simptomų gydymo reikėtų laikytis tokių mitybos ir higienos taisyklių:
✓ kasdien išgerti 1,5–2 litrus vandens, gerti daug karštų gėrimų;
✓ kaip galima daugiau ilsėtis;
✓ vengti dalykų, kurie sudirgintų kvėpavimo sistemą (cigarečių dūmų, teršalų, detergentų) ir reguliariai vėdinti patalpas;
✓drėkinti orą.
SPILF: Prise en charge des affections des voies respiratoires basses chez l’adulte immunocompétent. (Žmonių, turinčių imunitetą, apatinių kvėpavimo takų susirgimai). 15e conférence de consensus en thérapeutique anti-infectieuse (15-oji konsensuso konferencija infekcijų gydymo klausimais), 2006 m. kovo mėn.
Prancūzijos sveikatos draudimo ir socialinio draudimo interneto svetainė Ameli, La bronchite aiguë (Ūmus bronchitas) https://www.ameli.fr/assure/sante/themes/bronchite-aigue.
HAS: Traitement de la toux et de l’expectoration dans les bronchites, 3e vague de réévaluation des médicaments, 2006. (Kosulio ir skrepliavimo gydymas sergant bronchitu, 3-asis pakartotinio vaistų vertinimo etapas)
Léophonte P., Olivier C.: DCEM 27 modulis, 86 dalis: Infections broncho-pulmonaires du nourrisson, de l’enfant et de l’adulte (Kūdikių bronchų ir plaučių infekcijos vaikystėje ir brandžiame amžiuje), Tulūzos medicinos fakultetas.