HUMER augalų ir sudedamųjų dalių žodynėlis/Stambiauogė spanguolė (Vaccinium macrocarpon)

Stambiauogė spanguolė (Vaccinium macrocarpon)

canneberge plantes et ingredients
canneberge plantes et ingredients

Botaninis pavadinimas: Vaccinium macrocarpon

 

Stambiauogė spanguolė – tai amžinai žaliuojantis žemaūgis krūmokšnis, kuris pažeme gali nusidriekti iki dviejų metrų. Auga išskirtinai Šiaurės Amerikoje, ypač Kanadoje. Pagrindiniai požymiai – liaunas stiebas, siauri ovalo formos lapeliai ir nedidelės rausvos uogos su išlenkta vainiklapio linija. Ant stambiauogės spanguolės krūmokšnio kotelių išauga tamsiai raudonos apvalios uogos, kuriose gausu sėklyčių ir aitraus skonio sulčių. Nors auga atšiauriomis klimato sąlygomis, spanguolės labai atsparios – jų krūmokšniai gyvena kelis šimtus metų!

 

Gardžios raudonos uogos itin populiarios JAV ir Kanadoje.

 

Yra žinoma, kad dar XVII a. tiek Amerikos čiabuviai, tiek ir kolonistai bei jūreiviai žinojo augalo maistines bei gydomąsias savybes ir jomis naudojosi. Tuo metu spanguolė buvo vadinama prancūzišku pavadinimu „atoca“, o jos uogos naudotos ruošiant įvairius patiekalus, įskaitant padažus mėsai. Kadangi žiedai priminė gervės galvą su žemyn nulenktu snapu, anglakalbiai augalą praminė „cranberry“ („gervės uoga“, angl. crane bird – gervė). Stambiauogės spanguolės, kuri dar vadinama amerikietiškąja spanguole, nereikia painioti su paprastąja spanguole (Vaccinium oxycoccos).

Stambiauogės spanguolės, kurios šiandien tebėra labai populiarios Šiaurės Amerikoje, auginamos spanguolių ūkiuose, o jų uogos plačiai naudojamos maistui: iš jų spaudžiamos sultys ir gaminamas padažas, jos džiovinamos. Be to, spanguolių ekstraktas naudojamas maisto papilduose.

 

Stambiauogių spanguolių, kuriose gausu vitamino C, sudėtyje yra gerokai daugiau karčiųjų flavanoidų, kaip antai kvercetino, nei daugelyje kitų rūšių vaisių, taip pat jose gausu organinių rūgščių (citrinos rūgšties, obuolių rūgšties, kinino rūgšties, benzoinės rūgšties ir gliukuroninės rūgšties), antocianinų, kurie suteikia uogoms nuostabiai ryškią raudoną spalvą, jose yra tiek pat arbutino, kiek ir mėlynėse, taip pat yra taninų ir retai pasitaikančių A tipo proantocianidinų (PAC), kurie suteikia sultims subtilaus aitrumo.

 

Amerikos botanikų taryba (ABC): ABC klinikinis augalų žinynas, 2003.

PSO monografijos apie atskirus vaistinius augalus: Fructus Macrocarponii, 2009, 149–166 p.

Neto C. C., Vinson J. A.: Spanguolės kaip gydomasis augalas, 2-oji laida: biomolekuliniai ir klinikiniai aspektai. Redaktoriai Iris F. F. Benzie ir Sissi Wachtel-Galor. Boca Raton (FL): CRC Press/Taylor & Francis; 2011, 6 skyrius.

Oger N.: 20 super-fruits pour votre bien-être (20 ypač naudingų vaisių jūsų gerai savijautai), Editions du Châtelet, 2013

J.-P. Lavigne ir kt. Spanguolė (Vaccinium macrocarpon) ir šlapimtakių infekcijos: tyrimų modelis bei literatūros apžvalga. Pathologie Biologie (Patologijos biologija) 55 (2007) 460–464 p.

HUMER produktai

HUMER produktai, kurių sudėtyje yra stambiauogių spanguolių

2020-07-20T19:02:40+03:00

D’autres cookies sont utilisés pour vous offrir une meilleure expérience, vous pouvez accepter ou refuser leur dépôt.