Juoduogis šeivamedis (Sambucus nigra)

sureau plantes et ingredients
sureau plantes et ingredients

Botaninis pavadinimas: Sambucus nigra

 

Šeivamedis – tai krūmokšnis, kuris natūraliomis sąlygomis auga vėsiose, ūksmingose ir drėgnose vietose, daugiausia pamiškėse ir paupiuose. Tai Europos šeivamedžio rūšys, kurios sutinkamos Europoje, Azijoje ir Šiaurės Afrikoje. Šeivamedžio rūšys, kurių tėvynė yra Šiaurės Amerika, vadinamos Amerikos šeivamedžiu. Šeivamedžius nesunku pastebėti: jie auga pakelėse, prie namų, pamiškėse, sąnašynuose ir dykvietėse.

 

Augantys šeivamedžiai gali būti panašūs į nedidelius medžius, kuriuose paukščiai suka lizdus. Stiebai apaugę ovalo formos lapais, o balti lėkštelės formos žiedynai savo maloniu aromatu traukia medaus ieškotojus. Šeivamedžio pavadinimas kildinamas iš anglosaksiško žodžio „aeld“, kuris reiškia ugnį, nes tuščiaviduriai stiebai buvo naudojami kaip dumplės ugniai įpūsti. Vasaros pabaigoje prinoksta rūgščios juodos uogos. Ypač daug šeivamedžio uogų renkama Šiaurės Europoje, Šveicarijoje ir Ispanijoje, o iš jų gaminamos uogienės ir sirupas.

 

Aromatingas universalios paskirties augalas

 

Nuo pat Antikos laikų kai kurios augalo dalys (lapai, žiedai, žievė, mediena ir uogos) būdavo naudojamos arba tam tikroms tariamai magiškoms apeigoms, pavyzdžiui, velnių išvarymui, arba gydymui. Šias laikais šeivamedis naudojamas kaip maisto dažiklis, ypač konditerijos pramonėje, o uogų ekstraktai naudojami kaip sveiko maisto papildai.

 

Šeivamedžio uogose yra flavanoidų, pavyzdžiui, kercetino ir rutino, o taip pat antocianinų, kurie suteikia joms tamsiai juodą spalvą. Juose yra ir tam tikro baltymo hemaglutinino Sambucus nigra aglutinino-III (SN-III), pagal kurį augalas ir gavo savo pavadinimą, taip pat putinų rūgšties ir vitamino A bei C.

 

Juoduogis šeivamedis, ENS Liono skyriaus interneto svetainė. http://biologie.ens-lyon.fr/ressources/Biodiversite/Documents/la-plante-du-mois/le-sureau-noir

Wilson M,: Les fleurs comestibles, du jardin à la table (Valgomosios gėlės: iš sodo – į lėkštę), éditions FIDES, Monrealis, 2007.

Augalinių vaistinių preparatų komitetas (HMPC): Sambucus nigra L., fructus, vertinimo ataskaita. EMA/HMPC/44208/2012, 2013 m. kovo 12 d.

Monografija: Sambucus nigra, Alternatyvios medicinos apžvalga, 10 tomas, Nr. 1, 2005, 51–55 p.

HUMER produktai

HUMER produktai, kurių sudėtyje yra juoduogio šeivamedžio

2020-07-20T19:02:40+03:00

D’autres cookies sont utilisés pour vous offrir une meilleure expérience, vous pouvez accepter ou refuser leur dépôt.