Gebenė lipikė  (Hedera helix)

lierre plantes et ingredients
lierre plantes et ingredients

Botaninis pavadinimas: Hedera helix

 

Gebenė lipikė, kurios tėvynė – Šiaurės Afrika ir Artimieji Rytai, yra amžinai žaliuojantis krūmokšnis, sutinkamas daugumoje vidutinio klimato regionų. Ji natūraliai papuošia pavėsines, tvoras, sienas ir medžius. Jos pavadinimas lotyniškai – Hedera  helix – reiškia „vyniojasi aplink“. Lapais apaugusios orinės kimbamosios šaknelės gali nusidriekti keliolika metrų. Gebenė lipikė, kuri gyvena ilgai ir yra nelepus augalas, laikoma apsauginiu augalu, kuris palaiko konstrukcijas, tačiau tam tikru laipsniu ji yra ir invazinis augalas, kurį nuolat reikia genėti.

 

Lipantis augalas ir jo stulbinančios savybės

 

Gebenės lipikės lapai blizgantys, odiški, žalios spalvos, retkarčiais gali būti pamarginti geltonai, violetine ar balta spalva. Jie gali būti ovalo arba širdies formos, turi tris arba penkias skiltis. Geltonai žalios spalvos lėkštelės formos žiedai turi penkis žiedlapius ir traukia bites, o vasaros pabaigoje –drugelius. Paprastoji gebenė sunokina nedideles, juodas uogas, kurios žmonėms yra nuodingos.

 

Gebenė lipikė yra ne tik puošybinis augalas, kuris mėgstamas namuose, privačiuose soduose ir viešosiose erdvėse, bet ir auginama kaip vaistažolė. Medicinoje naudojami džiovinti lapai arba skystas jų ekstraktas. Sudėtyje yra daug augalinių komponentų, pavyzdžiui, triterpeno saponinų – natūralių muilų, kurie, kaip manoma, saugo nuo agresijos, taip pat yra sterolio, fenolio rūgščių, kaip antai rozmarino rūgšties, ir flavanoidų, t. y. rutino.

 

Pierre M., Lys M.: Secrets des plantes, Editions Artemis, 2007, 185 p.

EMA: Europos Sąjungos vaistažolių monografija apie Hedera helix L., folium EMA/HMPC/586888/2014

Demirci B., Goppel M., Demirci F., Franz G.: Hedera helix L. lapuose esančių veikliųjų medžiagų HPLC apibūdinimas ir kiekio įvertinimas, Pharmazie 59–10, 2004, 770–774 p.

Invazinių rūšių kompendiumas: Hedera Helix https://www.cabi.org/isc/datasheet/26694.

HUMER produktai

HUMER produktai, kurių sudėtyje yra gebenės lipikės

2020-07-20T19:06:26+03:00

D’autres cookies sont utilisés pour vous offrir une meilleure expérience, vous pouvez accepter ou refuser leur dépôt.