rhume Sloga

Pathologie Rhume
Pathologie Rhume

Nėra nieko labiau įprasto už įprastą slogą. Manoma, kad suaugusieji per metus 2–3 kartus suserga sloga. Sloga – tai kitas rinito arba ūmaus rinofaringito (nosies gleivinės uždegimo) pavadinimas. Slogos priežastis – virusas. Nors sloga ir labai įprastas reiškinys, tačiau dažnai ji sukelia diskomfortą.

 

Kodėl sloguoju?

 

Ta daugybė slogos virusų priklauso rinovirusų šeimai. Jie plinta labai lengvai, pavyzdžiui, įkvėpus virusais užkrėstų lašelių, kuriuos į orą kosėdamas ar čiaudėdamas išskiria užkrėstas žmogus. Slogą galima gauti:

✓tiesioginio kontakto būdu (bučiuojantis);  

✓jei šalia kas nors kosėja ar čiaudi;

✓netiesioginio kontakto būdu (nosimi palietus užkrėstą paviršių).

 

Vidutinio klimato juostos šalyse, pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje, žmonės sloga serga kiaurus metus, tačiau nuo rudens iki pavasario kyla slogos epidemijos. Taip atsitinka todėl, kad virusai lengviau plinta šaltu oru, kai mūsų imuninė sistema būna labiau pažeidžiama, ir kai būname linkę daugiau laiko praleisti patalpose.

 

Kokie yra slogos simptomai?

 

Po inkubacinio laikotarpio, kuris trunka maždaug 2 dienas, pasireiškia tokie slogos simptomai:

✓užguusi ir užsikimšusi, nuolat varvanti nosis;

✓čiaudulys;

✓gerklės skausmas ir (arba) kosulys;

✓„sunki galva“;

✓nedidelis nuovargis

✓retais atvejais – lengvas karščiavimas (mažiau nei 38,5°C)

 

Kas vyksta toliau?

 

Sergant sloga, žmogaus nosis paprastai būna užgulusi, o išpūtus nosies gleives matyti, kad jos tirštos ir pūlingos (gelsvai žalsvos spalvos). Kosulys kartais išlieka ir po to, kai kiti simptomai išnyksta. Simptomai paprastai tęsiasi savaitę ar 10 dienų. Paprastai sloga praeina savaime. Tačiau kai kuriais atvejais gali atsirasti infekcija, kuri sukelia bronchitą, faringitą, sinusitą arba otitą (ausies infekciją). Jei slogos simptomai užsitęsė, atsirado karščiavimas ir skausmas ir (arba) sunku kvėpuoti, kreipkitės į gydytoją.

 

Kaip gydyti slogą?

 

Šiuolaikinės slogos gydymo priemonės skirtos palengvinti jos simptomus (užgulusią nosį, gerklės skausmą, galvos skausmą, karščiavimą ir nuovargį). Be simptomų gydymo, reikėtų laikytis tokių mitybos ir higienos taisyklių:

✓ kasdien išgerti 1,5–2 litrus vandens, gerti daug karštų gėrimų;

✓ kaip galima daugiau ilsėtis;

✓reguliariai išpūsti nosį naudojant servetėlę, o panaudotą servetėlę išmesti;

✓dažnai plauti rankas ir būtinai kaskart išpūtus nosį;

✓vengti dirgiklių (cigarečių dūmų ir oro kondicionierių) bei reguliariai vėdinti kambarius.  

 

Billaud G., Lina B.: Rhinovirus, principal agent des infections des voies aériennes supérieures (Pagrindinis viršutinių kvėpavimo takų trakto infekcijų sukėlėjas). Virologie (Virologija). 2004;8(4):271–280.

Allan G. M. , Bruce Arroll B.: Slogos prevencija ir gydymas: įrodymų reikšmė CMAJ, 2014 m. vasario 18 d., 186(3).

Cespharm: Fiche d’information professionnelle – Prise en charge du rhume (Profesionalaus informavimo forma. Kaip įveikti slogą), 2018 m. kovo mėn.

Afssaps: Le rhume de l’adulte, Bien vous soigner avec des médicaments disponibles sans ordonnance, (Suaugusiojo sloga. Kaip tinkamai pasirūpinti savimi vartojant esamus nereceptinius vaistus) 2018 m. birželio mėn.

HUMER produktai

HUMER produktai slogos prevencijai

HUMER produktai slogos simptomams gydyti

HUMER produktai geram miegui naktį

Užsikimšusi nosis ypač erzina naktį.

Gali būti, kad dėl paburkusios nosies gleivinės naktį bus sunku miegoti. Kai atsigulame, nosies gleivės pradeda tekėti į gerklę, dėl ko kyla kosulys ir padidėja nosies obstrukcija. Tada tenka kvėpuoti per burną, dėl ko pradedame knarkti, išdžiūsta burna, sutrinka miegas ir viskas baigiasi tuo, kad visą dieną jaučiamės pavargę! Norėdami palengvinti šiuos simptomus, neprišildykite miegamojo (temperatūra turi būti 18–19°C), o kad oras geriau cirkuliuotų per nosį, po galva pasidėkite vieną ar dvi papildomas pagalvėles.

2020-07-20T19:02:05+03:00

D’autres cookies sont utilisés pour vous offrir une meilleure expérience, vous pouvez accepter ou refuser leur dépôt.