Sinusitas
Sinusitas, kuris sukelia skruostikaulių zonų alink akis skausmą, yra sinusų gleivinės uždegimas, atsiradęs dėl infekcijos arba alergijos. Sinusitas dažnai išsivysto po slogos ir gali būti labai varginantis, o kai kuriais atvejais jam gydyti prireiks antibiotikų.
Sinusai – kas tai?
Sinusai – tai skruostikauliuose esančios ertmės aplink nosį, kurios padengtos gleivėta membrana. Mažomis angomis sinusai yra sujungti su nosies ertme. Jie gamina žmogaus kvėpavimo takų imuninei sistemai reikalingas gleives. Žmogus turi keturias poras sinusų:
✓du viršutinio žandikaulio sinusai, esantys iš abiejų viršutinio žandikaulio pusių;
✓du priekiniai sinusai, esantys kaktoje virš akių;
✓du akytkaulio sinusai ir du pleištakaulio sinusai, esantys už akių.
Kodėl man atsirado sinusitas?
Infekcinį sinusitą paprastai sukelia virusas, tačiau retai atvejais jo priežastis gali būti bakterijos. Dažnai jis būna tiesiog slogos komplikacija, todėl siekiant išvengti sinusito, reikia tinkamai išgydyti slogą. Be to, sinusitas gali atsirasti ir dėl danties infekcijos arba alerginės slogos. Viršutinio žandikaulio sinusų uždegimą paprastai sukelia virusas, o priekinių, akytkaulio ir pleištakaulio sinusų uždegimą dažniausiai sukelia bakterijos (pneumokokas, streptokokas ir pan.).
Kai sinusus veikia mikrobai arba alergenas, nuo poveikio atsiranda gleivėmis padengtos membranos uždegimas, o tarp sinuso ir nosies ertmių esančios angos susiaurėja, todėl blogiau pašalinamos gleivės. Taip atsiranda skausmingas sinusų spaudimas.
Kokie yra sinusito simptomai?
Dėl sinusito atsiranda:
✓užgulta, užsikimšusi ir nuolat varvanti nosis;
✓skausmas, gėla ir (arba) spaudimas veide: skruostikaulių srityje, jei yra viršutinio žandikaulio sinusų uždegimas, virš akių, jei yra priekinis sinusitas, toli už akies – jei pleištakaulio sinuso uždegimas, ir netoli nosies viršaus ir smilkinių – jei akytkaulio sinusų uždegimas;.
✓nuovargis;
✓diskomfortas;
✓galvos skausmas arba kaklo gėla;
✓nedidelis karščiavimas (mažiau nei 38,5°), tačiau bakterinio sinusito atveju temperatūra gali būti aukštesnė.
Kas vyksta toliau?
Svarbu žinoti, kad teisingai gydant slogą, sinusito rizika sumažėja. Viršutinio žandikaulio sinusų uždegimas, kurį 90 proc., sukelia virusas, sugyja trumpiau nei per savaitę, tačiau gali atsirasti bakterinė infekcija. Priekinio, akytkaulio ar pleištakaulio sinusų uždegimo, kuris paprastai būna bakterinis, atveju gali atsirasti komplikacijų, t. y. akies, kaulų ar smegenų žievės uždegimas. Paprastai uždegiminis sinusitas savaime praeina per 1–3 savaites, tačiau vis tik geriau kreiptis į gydytoją.
Sinusitas gali būti lėtinis – kitaip tariant, jei tęsiasi ilgiau kaip 3 savaites. Simptomai būna tie patys, nors gali būti ir ne tokie sunkūs. Lėtinis sinusitas gali atsirasti dėl įvairių priežasčių: negydomo danties infekcijos, alergijos, grybelio, nenormaliai išsivysčiusių sinusų, polipų ir kt.
Kaip palengvinti sinusito simptomus?
Jei susirgote sloga, arba jei jums alerginė sloga, reguliariai išpūskite nosį ir ją plaukite jūros druskos tirpalu – taip sumažinsite užsikimšimą ir pašalinsite jos ertmėje esančius nešvarumus, alergenus ir mikrobus. Virusinio sinusito simptomus palengvina vaistai nuo skausmo, nosies užgulimą slopinantys preparatai, priešuždegiminiai vaistai ir nosies plovimas. Šiais klausimais pasitarkite su savo gydytoju ir (arba) vaistininku. Bakterinio sinusito atveju kreipkitės į gydytoją, nes gali būti, kad reikės antibiotikų. Be sinusito simptomų gydymo reikėtų laikytis ir tokių mitybos bei higienos taisyklių:
✓kasdien išgerkite po 1,5–2 l vandens;
✓kaip galima daugiau ilsėkitės;
✓stenkitės nerūkyti ir būti ten, kur yra cigarečių dūmų;
✓plaukite nosį jūros vandeniu;
✓kad galėtumėte lengviau kvėpuoti, naktį po galva pasidėkite dar vieną pagalvę;
✓užtikrinkite, kad oro temperatūra namuose neviršytų 20°C.
Nedelsiant kreipkitės į gydytoją, jei:
✓simptomus gydėte dvi dienas, tačiau skausmas nepraeina arba net padidėja;
✓skausmas pereina į pulsuojantį skausmą (tvinkčiojimą);
✓iš vienos nosies šnervės pradeda bėgti pūlingos išskyros;
✓kūno temperatūra pakyla virš 38,5° arba laikosi ilgiau kaip 3 dienas;
✓atsirado regėjimo sutrikimų, patino akių vokai ar kamuoja smarkus galvos skausmas.
PSO: Alerginė sloga ir sinusitas https://www.who.int/respiratory/other/Rhinitis_sinusitis/en/.
Sveikatos draudiko interneto svetainė, Ameli.fr: skirsnis „Sinusitas“: https://www.ameli.fr/assure/sante/themes/sinusite.
HAS: Fiche Mémo – Sinusite de l’adulte, 2016 m. lapkričio mėn.
Prancūzijos LOR ir galvos bei kaklo chirurgijos gydytojų korporacija, 145 dalis (buvusi 90 dalis): Infections nasosinusiennes de l’enfant et de l’adulte (Vaikų ir suaugusiųjų sinusų ir nosies infekcijos), UMVF 2014..
Papon J. F.: Traité de Médecine Akos, Sinusitas, EMC 6-0460, Elsevier Masson 2009.