Natūralūs vaistai nuo slogos: patarimai visai šeimai
Natūralūs vaistai nuo slogos: patarimai visai šeimai. Žiemą sloga suserga ir kūdikiai, ir vaikai, ir suaugusieji! Dažniausiai sloga tęsiasi neilgai ir visai nėra pagrindo dėl jos nerimauti. Bet kokiame amžiuje slogos simptomus padės palengvinti paprastos priemonės: tiesiog plaukite nosį specialiu skysčiu, reguliariai ją išpūskite ir gerkite daug skysčių.
Slogą sukelia virusas, kuris infekuoja nosies ertmę. Sloga savaime pranyksta maždaug per savaitę. Ja suserga įvairaus amžiaus žmonės, ypač vaikai, kurių imuninė sistema dar tik formuojasi. Išskyrus simptomų, kurie paprastai tęsiasi 4–5 dienas (varvanti ir užgulusi nosis, gerklės skausmas, kosulys ir karščiavimas), palengvinimą, jokių kitų specialių slogos gydymo priemonių nėra. Kūdikiams, vaikams ir suaugusiems specialistai rekomenduoja dvi natūralias veiksmingas priemones: plauti nosies ertmę ir reguliariai išpūsti nosį.
Kaip palengvinti užsikimšusios nosies simptomus vaikui?
Kadangi kūdikiai negali patys išpūsti nosies, jiems reikia pašalinti nosies gleives. Pirmiausia vaiko nosį galima praplauti:
✓druskos tirpalu nosiai, naudojant vienkartinius vatos diskelius;
✓higieniniu purškalu nosiai iš jūros vandens (jei vaikui yra ne mažiau kaip mėnuo) – taip švelniai išvalysite nosį ir pašalinsite gleives.
Nosies gleives galima ištraukti aspiratoriumi. Dėl jo pasitarkite su vaistininku ir griežtai laikykitės produkto informaciniame lapelyje pateiktų nurodymų.
Jei vaikas vyresnis, reguliariai padėkite jam išpūsti nosį, o panaudotą servetėlę išmeskite. Kaip galima anksčiau išmokykite vaiką patį išpūsti nosį. Vyresnio amžiaus vaikai gali patys geriau išsivalyti nosį, jei pavartojus nosies lašų ar purškalo, paprašysite, kad jie gerai išpūstų nosį.
Ar esama kokių nors kitų patarimų visai šeimai?
✓Reguliariai gerkite skysčius, kad suskystėtų nosies gleivės.
✓Pirmenybę teikite karštiems gėrimams (kūdikiams reikėtų duoti drungnos jų amžiui tinkamos žolių arbatos, dėl kurios pasitarkite su vaistininku). Į juos galima įdėti medaus, kuris nuramins gerklę (tinka vyresniems kaip 1 metų vaikams).
✓Venkite dirgiklių (cigarečių dūmų, oro kondicionierių ir detergentų), reguliariai vėdinkite kambarius.
✓Neprišildykite kambario nakčiai (temperatūra turi būti 18–19°C), o kad oras geriau cirkuliuotų per nosį, po galva pasidėkite vieną ar dvi papildomas pagalvėles.
Kada reikėtų kreiptis į gydytoją?
✓Jei kūdikiui mažiau nei 3 mėnesiai ir jis karščiuoja.
✓Jei kūdikis ar vaikas turi daug karščio (apie 40°C), sunkiai kosėja, sunkiai kvėpuoja, nenuraminamai verkia, arba jei sloga tęsiasi ilgiau kaip 7 dienas.
✓Jei vaikui ar suaugusiajam ilgiau kaip 3 dienas laikosi aukštesnė kaip 38,5°C temperatūra, arba pasireiškia neįprasti ar nerimą keliantys simptomai, pavyzdžiui, pabrinksta akių vokai, labai skauda galvą, sunku kvėpuoti, skauda ausį, ant odos atsiranda išbėrimų ar paraudimų.
Allan G. M., Bruce Arroll B.: Slogos prevencija ir gydymas: įrodymų reikšmė CMAJ, 2014 m. vasario 18 d. 2014, 186(3).
Cespharm: Fiche d’information professionnelle – Prise en charge du rhume (Profesionalaus informavimo forma. Kaip įveikti slogą), 2018 m. kovo mėn.
Afssaps: Le rhume de l’adulte, Bien vous soigner avec des médicaments disponibles sans ordonnance, (Suaugusiojo sloga. Kaip tinkamai pasirūpinti savimi vartojant esamus nereceptinius vaistus) 2018 m. birželio mėn.
Prancūzijos LOR ir galvos bei kaklo chirurgijos gydytojų korporacija, 145 dalis (buvusi 90 dalis): Infections nasosinusiennes de l’enfant et de l’adulte (Vaikų ir suaugusiųjų sinusų ir nosies infekcijos), UMVF 2014.
Sveikatos draudiko interneto svetainė Ameli.fr: Comment pratiquer un lavage de nez? (Kaip įprasti plauti nosį?) Atnaujinta 2017-05-05 https://www.ameli.fr/assure/sante/bons-gestes/petits-soins/pratiquer-lavage-nez.
Sveikatos draudiko interneto svetainė Ameli.fr: Rhinopharyngite de l’enfant, que faire et quand consulter. (Vaikų nazofaringitas: ką daryti ir kada kreiptis į gydytoją) Atnaujinta 2018-12-03 https://www.ameli.fr/assure/sante/themes/rhinopharyngite-enfant/bons-reflexes-cas-faut-consulter.