Aguona birulė (Papaver rhoeas)

coquelicot plantes et ingredients
coquelicot plantes et ingredients

Botaninis pavadinimas: Papaver rhoeas

 

Aguona birulė arba paprastoji aguona priklauso aguoninių šeimai, kurių tėvynė – rytinės Viduržemio jūros pakrantės, Šiaurės Afrika ir vidutinio klimato Azijos zonos. Žemės ūkyje laikoma piktžole, kuri dirbamoje žemėje auga jau tūkstančius metų: tyrinėjant senovės Egiptą, kartu su miežiais rasta ir aguonos grūdelių. Ganyklose, dirvonuose ir dykvietėse aguonos paprastai auga dideliais plotais, kurie matomi iš tolo. Liaunas stiebas padengtas smulkiais plaukeliais, o jo viršūnėje – vienas vasarą pražystantis žiedas. Raukšlėti sodrios raudonos spalvos žiedlapiai ryškiai kontrastuoja su juodomis kuokelėmis. Vaisus – dėžutė su daugybe sėklų, kurias išnešioja vėjas ir kurios dešimtmečius gali glūdėti dirvožemyje „miegodamos“. Aguonos tapo ir daugelio dailininkų, ypač XIX a. impresionistų kūrybos objektu. Kadangi jos laikomos javų piktžole, šiandien laukuose jų matyti gerokai mažiau.

 

Ryškiai raudoni vainiklapiai, pasižymintys raminamuoju poveikiu

 

Lotynų kalboje „papaver“ reiškia „maistą“ arba „pieną“. Iš aguonų lapų gamindavo sirupą, kurio duodavo vaikams, kad šie miegotų. Dar I a. prieš Kristų gydomąsias aguonos savybes pašlovino graikų daktaras Dioskoridas. XVIII a. aguonas aprašė žymus švedų botanikas Karlas fon Linėjus. Kartu su kitais augalais aguonos naudojamos vaistažolių arbatoje, skirtoje gydyti kvėpavimo takų susirgimus.

 

Aguonų sėklose yra įvairių alkaloidų, įskaitant papaveriną ir readiną, antocianinų, kurie aguonoms suteikia raudoną spalvą, flavanoidų ir augalų gleivių. Todėl aguonos naudojamos medicinoje  kaip jaudulio mažinimo ir miego gerinimo priemonė. Be to, ji nuramina ir sušvelnina gerklės, burnos ir balso stygų skausmus bei padeda slopinti gerklės peršėjimą.

 

Pierre M., Lis M.: Secrets des plantes Editions Artémis, 2007, p. 119.

Oh J. H. Ir kiti: Papaver rhoeas antžeminės dalies alkaloidų nustatymas ir metabolinių ypatybių išskyrimas taikant skysčių chromatografiją kartu su keturguba skrydžio laiko metodo masės spektrometrija. J Sep Sci. 2018m. birželio mėn.; 41(12): 2517–2527.

Kew Science, Karališkasis botanikos sodas, Pasaulio augalai internete: Papaver Rhoeas. http://powo.science.kew.org/taxon/urn:lsid:ipni.org:names:306058-2

HUMER produktai

Geras miegas

2019-10-23T11:32:12+03:00

D’autres cookies sont utilisés pour vous offrir une meilleure expérience, vous pouvez accepter ou refuser leur dépôt.