Vaistinis čiobrelis (Thymus vulgaris)

thym plantes et ingredients
thym plantes et ingredients

Botaninis pavadinimas: Thymus vulgaris

 

Vaistinis čiobrelis – tai daugiametis notrelinių šeimos (jai priklauso ir mėta bei raudonėlis) augalas, kurio šakelės šliaužia įsišaknydamos, arba kuris auga kompaktiškais kereliais. Vaistinio čiobrelio tėvynė – pietų Europa, todėl jam reikia karšto sauso klimato ir daug saulės, kad galėtų augti ir skleisti savo aitrų kvapą. Jis veši kalnuotose pietų Prancūzijos vietovėse    ir kitose Viduržemio jūros regiono šalyse. Jo vijokliniai, sumedėję stiebai apaugę sidabriškai žalios spalvos pailgais lapeliais, o vasarą sužydi rausvai violetinės arba blyškiai rausvos spalvos žiedais, kurie itin traukia bites.

 

Vaistinis čiobrelis žinomas ir plačiai naudojamas nuo Antikos laikų. Dabartiniais laikais auginamas ir naudojamas kaip puošybinis augalas soduose, prieskoninė žolelė Viduržemio jūros regiono virtuvėje ir kaip vaistinis augalas. Čiobrelio sudėtyje yra eterinių aliejų, daugiausia timolio, kuris šiam augalui suteikia charakteringą aromatą. Be to, jame yra flavanoidų, kaip antai luteolino, polifenolių, pavyzdžiui, rozmarino rūgšties ir triterpenų – medžiagų, kurių randama dervose. Sausas ekstraktas gaunamas iš sudžiovintos antžeminės augalo dalies.

 

Padeda geriau apsisaugoti ir naudingas kvėpavimo takų sistemai

 

Nors vaistiniai čiobreliai veši saulėje, vis tik jie ypač naudingi žiemą: padeda kūnui natūraliai apsisaugoti, stiprina imuninę sistemą, taip pat turi raminamąjį poveikį burnai, gerklei ir kvėpavimo takams. Mažina gerklės peršėjimą, padeda lengviau kvėpuoti ir maloniai ramina gerklę bei balso stygas.

 

Prasanth Reddy V., Vital K. R., Varsha P. V., Satyam S.: Thymus vulgaris apžvalga: tradiciniai naudojimo būdai ir farmakologinės savybės. Med Aromat Plants 3: 164, 2014.

Dauqan E. M. A., Abdullah A.: Vertingos vaistinio čiobrelio (Thymus vulgaris L.) gydomosios ir funkcinės savybės. Taikomosios biologijos ir biotechnologijos vaistinių augalų žurnalas. 5 (02) tomas, 017–022, p. 2017 m. kovas – balandis.

EMA/HMPC/342334/2013 Augalinių vaistinių preparatų komitetas (HMPC): Thymus vulgaris L., vulgaris zygis L., herba,    vertinimo atskaita. 2013 m. lapkričio 12 d.

Singletary, K.: Vaistinis čiobrelis: istorija, taikymas ir galimos naudos sveikai mitybai šiandien apžvalga. 51 tomas, 1 laida, 40–49 p., 2016 m. sausis – vasaris.

HUMER produktai

HUMER produktai, kurių sudėtyje yra vaistinių čiobrelių

2019-10-23T11:32:12+03:00

D’autres cookies sont utilisés pour vous offrir une meilleure expérience, vous pouvez accepter ou refuser leur dépôt.